Gdy tęsknota za Chorwacją staje się niemal fizycznie bolesna, niekiedy znajdzie taki miły Ktoś, kto mi odrobinkę tej Chorwacji w butelce przywiezie. Tak było i tym razem (za co jestem ogromnie wdzięczna), dzięki czemu w moje ręce trafiło wino pochodzące ze spółdzielni i winiarni Pošip z miejscowości Čara na wyspie Korčula. I choć na chwilę mogłam przenieść się w swoje ulubione regiony. 

„Wino to światło słońca uwięzione w wodzie“ – Galileusz

i bardzo tego słońca było mi potrzeba

 Pošip,  pošip bijeli, pošipak i pošipica

Ojczyzną tego szczepu jest wyspa Korčula, gdzie wino z miejscowości Čara, jako pierwsze białe wino chorwackie w 1967 r. zyskało status wina o chronionym oznaczeniu geograficznym. Legenda głosi, że Pošip to przypadkowo odkryta dzika winorośl, jednak badania naukowe wykazały, że powstał on ze spontanicznej krzyżówki dwóch odmian pochodzących z Korčuli: bratoviny i blatskiej zlataricy. Co do nazwy, dziś uważa się, że pochodzi ona od stożkowatego kształtu jagód, która mieszkańcom wyspy kojarzy się z narzędziem rolniczym o nazwie „šip“ . Prawdopodobnie jest to szczep uprawiany w tej lokalizacji już od starożytności. 

Zobacz także: [Wiedza o winie] Jak przygotować się do degustacji wina

Charakterystyka

Pošip zachowuje dobrą kwasowość wraz ze wzrostem poziomu cukru i daje wina o średniej intensywności aromatów, pełne wina. Można znaleźć kilka przykładów win z tego szczepu, do których produkcji zastosowano dębowe beczki, jednak najczęstszym stylem jest świeża biel, wytwarzana w zbiornikach ze stali nierdzewnej, niekiedy dojrzewana na osadzie drożdżowym.

 Zbiór Pošip

 Winogrona Pošip dojrzewają wcześnie dzięki Mistralowi, wiatrowi, który jest bardzo charakterystyczny dla tego regionu, chłodzi wystawione na jego działanie winnice i utrzymuje temperaturę powietrza niższą niż w okolicznych rejonach. Zapewnia to idealne warunki do uprawy wszelkich białych winogron, zwłaszcza Pošipu.

Zobacz także: Wino: deska przekąsek

Wybór odpowiedniego momentu na zbiór winogron ma kluczowe znaczenie dla jakości wina. Dlatego dobry Pošip można wyprodukować tylko z dobrze dojrzałych winogron, które na Korčuli zwykle zbiera się w ciągu pierwszego tygodnia września.

Produkcja win z odmiany Pošip

Fermentacja wina jest powolna i wymaga dużo cierpliwości. Świeżo wyprodukowane, młode wino jest przechowywane w temperaturze do 12°C. To właśnie dzięki takim warunkom zachowywane są niezwykle eleganckie aromaty odmianowe.

Dojrzewanie win z odmiany Pošip trwa około 6 do 9 miesięcy, przy jednoczesnym przechowywaniu go w chłodnych tradycyjnych piwnicach.

Wino jest gotowe do butelkowania po około 9 miesiącach lub więcej, w zależności od warunków pogodowych w danym roku produkcyjnym.

 Uprawy odmiany Pošip

Większość nasadzeń Pošipu znajduje się w miejscowościach Čara i Smokvica, w szczególności w dużych basenach żyznej ziemi w dolinie otoczonej wzgórzami i osłoniętej od Morza Adriatyckiego na południu. Chociaż Pošip jest uprawiany w całej Dalmacji, wielu mieszkańców uważa, że to właśnie z tej doliny pochodzą najlepsze winogrona. Winorośl tej odmiany jest również z powodzeniem uprawiana na wyspach Mljet i Lastovo. 

Dzisiejsze wino pochodzi ze spółdzielni i winiarni Pošip z miejscowości Čara na wyspie Korčula

Wygląd:

Wino w kolorze złotym o średniej intensywności barwy

Nos:

o średniej intensywności aromatów, jednak bardzo bogaty. Znajdziemy tutaj żółte owoce, takie jak jabłka i dojrzałe gruszki, odrobinę mango i niedojrzałego ananasa oraz świeże i suszone figi a to wszystko wzbogacone aromatami białych kwiatów, takich jak lipa czy akacja. Po dłuższej chwili kontaktu z powietrzem rozwijają się wyraźne aromaty zielne: tymianku, rozmarynu i oregano.

Fot. Kasia Solańska, K8K

Zobacz także: [Notka] Merlot, Buhac, 2019, Chorwacja

Usta:

Wino o średniowysokiej kwasowości, intensywnych aromatach oraz pełnej budowie. Dominują aromaty żółtych owoców, takich jak antonówka, dojrzałą gruszka, ananas i żółty melon. Podobnie jak w nosie wyraźne zaznaczone są aromaty zielne, czyli tymianku, rozmarynu czy oregano. W ustach znajdziemy też niezwykle przyjemną mineralność i delikatną słoność będące charakterystycznymi cechami białych win pochodzących z Południowej Chorwacji.

Podsumowanie (BLIC):

Fot. Kasia Solańska, K8K

Wino doskonale zbalansowane, o długim finiszu, średniej intensywności aromatów i bogatej złożoności. Te cztery parametry sprawiają, że mamy do czynienia z winem niezwykle eleganckim i bardzo dobrej jakości.

Do czego:

wino to znakomicie sprawdzi się do grillowanych ryb o białym mięsie, małży, langust i homarów. Dzięki wspomnianej słoności i mineralności świetnie będzie pasowało do jeżowców. 

Zobacz także: [Przepis] Mule z figami w białym winie

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *