Tak oto dziś, w ten zimny i pochmurny dzień przenosimy się do południowo-zachodniej Francji, do Limoux. To właśnie tam znajduje się działka o nazwie Le Palajo, położona na wysokości 280 m n. p. m, z której pochodzą winogrona do produkcji opisywanego wina.

Wino fermentowane było w beczkach dębowych, a następnie spędziło na osadzie 8 miesięcy.

Analiza wzrokowa:

wino o przepięknej, czystej złotej barwie o średniej (med-) intensywności.

Analiza węchowa:

zapach bardzo przyjemny, zdecydowany średniointensywny (med+). Dużo nut dojrzałych żółtych owoców: antonówek, ananasów, gruszek, dojrzałych soczystych cytryn, żółtych melonów. Poza tym aromaty związane z niezwykle umiejętnym zastosowaniem beczki. Mnóstwo świeżego masła, brioszki, skórki gorącego chleba i kremowej słodkiej śmietanki. Po chwili kontaktu z powietrzem rozwijają się niezwykle eleganckie aromaty kwiatowe, wśród których króluje jaśmin i kwiat pomarańczy

Czytaj także: [Notka] Pošip, Čara, 2019
 Analiza smakowa:

wino o średniowysokiej (med+) kwasowości, doskonale zbalansowane o długim aksamitnym finiszu i pełnej budowie. Na podniebieniu wino idealnie pokrywa się z nosem. I tak oto mamy mnóstwo dojrzałych żółtych owoców: żółtych jabłek, gruszek, dojrzałych ananasów, cytryn oraz moreli. W ustach wino znów zachwyca beczką: ujmujące nuty masła i świeżej słodkiej śmietanki przywodzą na myśl pyszny puszysty placek drożdżowy dopiero co wyjęty z pieca. Po chwili pojawiają się aromaty białych kwiatów: otulającego jaśminu i akacji.

Czytaj także: [Wiedza o winie] Jak przpost/ygotować się do degustacji wina
Podsumowanie:

Wino doskonale zbalansowane, bardzo eleganckie o aksamitnej, delikatnie oleistej strukturze.

BLIC:

B (balans): bardzo dobry
L (długość/finisz): długi
I (intensywność aromatów): średniowysoka (med+)
C (złożoność): wielowymiarowe

Jakość:

bardzo dobra +

Część z Was pewnie zdziwi się, dlaczego wino to nie dostało statusu „Wybitne“. Ano przez ciut wybijający się alkohol w pierwszym nosie. Ale nie martwcie się, szybko niknie w kieliszku. Wino prawie doskonałe.

Do czego:

to wino znakomicie komponuje się z tłustą rybą (np. karpiem), makaronem z krewetkami w sosie na bazie śmietanki ze szczyptą gałki muszkatołowej oraz drobiem z dodatkiem kremowego sosu.

Idealne wino na Święta.

Dystrybutor:

Rafa Wino, dostępne stacjonarnie w sklepie Wine Lab

 Cena:

177,99 pln

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *