Zawodowo zajmuję się edukacją z zakresu wina, prowadzeniem degustacji oraz organizacją wydarzeń związanych z winem. Prowadzę specjalistyczne szkolenia z serwisu dla restauracji. Doradzam także w doborze win do kart w restauracjach. Specjalizuję się w food&wine pairingu, czyli doborze wina do potraw.


Jestem jurorką w międzynarodowych konkursach winiarskich (m.in. w Międzynarodowym Konkursie Win GALICJA VITIS, Konkursie Polskich Win i Cydrów ENOEXPO, Konkursie Win Polskich WINOPL, Międzynarodowym Konkursie „Portugieser Du Monde„, Międzynarodowym Konkursie WINELOVERS i wielu innych).


Pełnię funkcję prezeski największego w Polsce stowarzyszenia zrzeszającego kobiety winaStowarzyszenia Kobiety i Wino.


Byłam wykładowcą w najstarszej w Polsce Szkole Sommelierów. Jestem autorką wielu artykułów i materiałów prasowych, a udzielonych przeze mnie wywiadów/wypowiedzi można posłuchać między innymi na antenie Polskiego Radia. Prowadzę degustacje oraz warsztaty wina zarówno dla podmiotów indywidualnych jak i korporacji.


Salon degustacyjny

Tworzę markę K8K.pl oraz prowadzę stacjonarnie w Krakowie Salon Degustacyjny, w którym odbywają się degustacje, także branżowe, oraz rozmaite wydarzenia tematyczne.


Stworzyłam autorski program przekazywania wiedzy o winie na poziomie podstawowym jak i zaawansowanym.

Jestem blogerką – prowadzę bloga winno-kulinarnego, na którym można znaleźć niebanalne przepisy, podaną w przystępny sposób wiedzę o winie, opisy etykiet, relacje z podróży oraz recenzje restauracji.


Prowadzę swój kanał na YouTube związany z winem i kulinariami, na którym w prosty sposób opowiadam zarówno o winie jak i kulinariach. Na kanale można także znaleźć wideorelacje z odwiedzanych miejsc.


We współpracy z artystami stworzyłam autorski cykl spotkań „Wino i Sztuka“, podczas których dobieram wino do wybranych prac.


Jestem Jachtowym Sternikiem Morskim i motorowodnym. Jestem także pomysłodawczynią i organizatorką rejsów winno-kulinarnych w Chorwacji opartych o autorski program. W wyjątkowych okolicznościach przyrody przekazuję podstawową wiedzę o winie, a każdy uczestnik otrzymuje imienny certyfikat.


Jestem absolwentką jednej z najlepszych szkół edukujących w zakresie wina Wine and Spirit Education Trust w Londynie. To właśnie tutaj zdobyłam kompetencje potwierdzone certyfikatami WSET in Wine – poziom 3, WSET in Spirits – poziom 1 i jako jedyna w Polsce WSET in Sake. Ukończyłam również specjalistyczne kursy związane z winami portugalskimi oraz kalifornijskimi potwierdzone certyfikatami. Jestem także absolwentką Wine Scholar Guild (French Wine Scholar). Z wykształcenia jestem biologiem oraz dietetykiem.

Katarzyna Solańska - Sommelier

Zapraszam do śledzenia kolejnych wpisów oraz współpracy.

Katarzyna Solańska
Sommelière
tel. 605 54 45 70
mail: kontakt@k8k.pl