Wino różowe pochodzące z Istrii, która jest niezwykle interesująca dla winiarzy ze względu na różnorodność gleb (od ziem czerwonych po podłoże wapienne) oraz ukształtowanie terenu i ekspozycję. To dzięki temu odmiany endemiczne, takie jak Terana czy Malvazija rosną obok uznanych na świecie Merlot lub Pinot Grigio. Długa tradycja uprawy winorośli pozwoliła licznym pokoleniom winiarzy na wykrycie idealnego miejsca dla określonej odmiany i konkretnego stylu win. Winnice Agrolaguna położone są na 600 hektarach i z powodzeniem uprawia się w nich takie odmiany jak: Malvazija, Teran i Borgonja, a także znane na całym świecie Chardonnay, Pinot Bianco i Grigio, Cabernet Sauvignon, Merlot, Muscat Blanc i Rose.

Omawiane wino jest kupażem 4 szczepów: Terana + Syrah + Cabernet Sauvignon z moim ulubionym Cabernet Frank.

Kolor: przejrzysty, niezbyt intensywny z łososiowymi refleksami.

Nos: przyjemny, o niskiej intensywności. Dopiero po dłuższej chwili pojawiają się aromaty czarnych oraz czerwonych owoców, takich jak czarna porzeczka, jeżyna, poziomka, czy gotowana truskawka. Do tego z czasem pojawiają się delikatne nuty warzywne charakterystyczne dla Cabernet Frank.

Z czasem zapachy te rozwijają się, jednak ich intensywność jakoś specjalnie nie wzrasta.

Podniebienie: Smak podąża za zapachem, wyczuwalne są więc delikatnie czarne i czerwone owoce takie jak czarna porzeczka, jeżyny z cukrem, gotowane truskawki, poziomki. Wyraźne są również aromaty warzywne. Pojawia się także mineralność, co nadaje smakowi pewnej lekkości.

Podsumowanie: wino wytrawne, o wysokiej kwasowości, lekkiej budowie i krótkim finiszu. Wszystko to składa się na niezbyt udany balans, co niestety często ma miejsce w przypadku win chorwackich.

Do czego: mocno schłodzone jako aperitiff, do delikatnych muli czy krewetek na maśle. Będzie pasowało do potraw słonych/wędzonych (np. wędzonych białych ryb, wędzonych owoców morza, suszonych / dojrzewających delikatnych wędlin), ponieważ sól będzie miała okazję wydobyć z tego wina jego owocowość.

Zdjęcie dzięki uprzejmości winnicy Adriana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *