Ponieważ zawsze staram się, aby wszystkie moje wpisy przemycały choć odrobinkę wiedzy, więc skoro już dałam się namówić na publikacje związane z winami marketowymi, to i tutaj zagości odrobina ciekawostek. Wybrałam się znów do Biedronki, więc właściwie nie ma nic dziwnego w tym, że mój wzrok znów przyciągnęły wina portugalskie. Tym razem postawiłam na kupaż Merlota z Touriga Nacional. Ale najpierw dwa słowa o regionie winiarskim Portugalii, jakim jest Tejo.
Tejo – region winiarskich ciekawostek
Tejo to region winiarski w Portugalii, który leży wzdłuż rzeki o tej samej nazwie. Jest to jeden z najstarszych i najbardziej urodzajnych obszarów uprawy winorośli w kraju, który produkuje różnorodne i aromatyczne wina z rodzimych i międzynarodowych odmian winogron. Oto kilka ciekawostek na temat tego regionu:
- Tejo dzieli się na trzy podregiony: Bairro, Charneca i Lezíria. Każdy z nich ma inny klimat, glebę i wysokość, co wpływa na charakter i styl wina.
- W Tejo uprawia się zarówno czerwone, jak i białe odmiany winorośli, a wina produkuje się w różnych stylach i rodzajach.
- Najpopularniejsze odmiany czerwonych winogron to Touriga Nacional, Castelão i Trincadeira, a białych – Fernão Pires, Arinto i Alvarinho.
- Wina z Tejo są znane ze swojej świeżości, owocowości i mineralności. Niektóre z nich charakteryzują się aromatami pikantnymi lub korzennymi.
- Wina z Tejo są cenione zarówno w kraju, jak i za granicą. W 2023 roku region otrzymał łącznie 18 medali na prestiżowym konkursie International Wine Challenge, w tym 4 złote, 6 srebrnych i 8 brązowych.
- Wina z Tejo są doskonałym towarzyszem dla lokalnej kuchni, która jest bogata w ryby, mięso, sery i oliwki. Niektóre z typowych potraw to sopa da pedra (zupa z kamieniem), arroz de pato (ryż z kaczką) i queijo de figo (ser z figami).
A teraz przejdziemy do analizy tytułowego wina.
Analiza wzrokowa
kolor rubinowy o głębokiej intensywności barwy
Analiza węchowa
Nos ogólnie przyjemny o średniej intensywności, jednak zdecydowanie wybija się alkohol nawet po dosyć długim kontakcie z powietrzem.
Dominują aromaty dojrzałych świeżych czerwonych i czarnych owoców, takich jak wiśnie, maliny, czerwone porzeczki, śliwki czy czarne porzeczki oraz owoców gotowanych, przywodzących na myśl konfitury z owoców leśnych i kompot wiśniowy. Po chwili kontaktu z powietrzem pojawiają się nuty goździków, kawy, nieco dymne i tytoniowe.
Czytaj także: Poznaj ofertę
Analiza smakowa
Wino wytrawne, o średniej kwasowości, średnim poziomie tanin oraz wysokim poziomie alkoholu (14%). Podobnie jak w nosie, dominują aromaty świeżych i gotowanych czerwonych i czarnych owoców, głównie śliwek i wiśni, nieco czarnych porzeczek i owoców leśnych (borówki, jeżyny). Tutaj jednak na finiszu pojawia się wyraźna nuta czarnego pieprzu, co nadaje temu winu odrobinę więcej charakteru. Średnia budowa i finisz na średnim poziomie sprawiają, że jest to wino łatwe w konsumpcji. Podobnie jak w nosie przeszkadza piekący w przełyku alkohol.
Czytaj także: Chodź na Bloga!
Uwagi ogólne
Wybity alkohol i za krótki finisz względem aromatów. Wino obiecuje więcej doznań, niż faktycznie je zapewnia, a wraz z napowietrzaniem traci na charakterze. Etykieta ładna, ale z błędami w opisie technicznym. Bardzo niezobowiązujące wino do szybkiego spożycia. Aromaty przegotowanych i kompotowych owoców mogą się podobać – pozorna słodycz w ustach i nosie. Zdecydowanie wino codzienne i koniecznie potrzebujące wsparcia „jedzeniowego“. Jego jakość, również w stosunku do ceny (całe 19,99 pln, a na promocji 16,99 pln), oceniam jako DOBRĄ. Za rok, może dwa, nadal będzie ona „tylko“ dobra, jednak wino ma szansę zyskać na kompleksowości.