Większość wędlin to mięsa peklowane, suszone, wędzone lub fermentowane. Większość z tych metod obróbki sprawia, że nie dość, że zawierają one sporą ilość tłuszczu, to jeszcze są słone. A co to oznacza? Ni mniej, ni więcej tylko to, że mamy dwa czynniki tzw. wine-friendly, które sprawiają, że dobór wina do wędlin staje się względnie prosty. No właśnie… względnie! Dobierając wino musimy wziąć pod uwagę intensywność smaków, stopień doprawienia oraz rodzaj przypraw. Dlatego poszukując idealnego rozwiązania, warto zapoznać się z poniższym podziałem oraz propozycjami 🙂

Deska wędlin „Łagodna“

Jeśli chcemy uniknąć intensywnych, pikantnych oraz wędzarniczych aromatów poniższe propozycje będą idealne. Stosunkowo łatwo będzie dobrać do nich odpowiednie wino. Świetnie z tego typu wędlinami na desce zgrają się aksamitne i kremowe sery.

Przykłady wędlin:

szynka parmeńska, Jamón Ibérico (szynka iberyjska), Mortadella, Soppressata lub inne salami suszone, chude kiełbasy drobiowe, Finnochiona (włoskie suszone salami z koprem włoskim), rillette lub puszysty pasztecik z królika, pate z wątróbek drobiowych.

Obraz Gábor Adonyi z Pixabay

Style i przykłady win:

– wina musujące – Champagne, Prosecco

– lekkie wina białe lub ze szczepów aromatycznych – Riesling, Sauvignon Blanc, Albariño,

– wina różowe – wina różowe z Doliny Rodanu (Tavel), Grenache Rose

– wina czerwone o lekkiej lub średniej budowie – Beaujolais, Cannonau (czyli Grenache z Sardynii), Cabernet Franc.

Dlaczego:

Sól w potrawie łagodzi zmniejsza odczucie kwasowości wina, zwiększa z kolei uczucie owocowości oraz budowy wina. Wybrane propozycje wędlin charakteryzują się wysokim poziomem słoności, co sprawia, że warto sięgnąć po wina o wysokiej kwasowości.

CZYTAJ TAKŻE: [WINNA SZKOŁA] WINO I SERY

Deska wędlin „Dla każdego coś miłego“

Wędliny i inne mięsne propozycje podane poniżej charakteryzują się bardziej wyrazistymi smakami i aromatami za sprawą przypraw. Dlatego warto zwrócić uwagę na wina, które będą z nimi współgrać (reguła podobieństwa) lub z nimi kontrastować (reguła kontrastu).

Przykłady wędlin:

Speck (Surowy, dojrzewający i wędzony udziec wieprzowy), chorizo ​​picante, boczek surowy wędzony, salami w pieprzu lub papryce, guanciale (obłędna wędlina dojrzewająca wytwarzana z policzka lub podgardla wieprzowego, lardo ( Rodzaj słoniny wieprzowej, którą utwardza się wraz z ziołami, głównie pieprzem i rozmarynem), coppa (rodzaj dojrzewającego schabu karkowego) lub pikantna coppa, pastrami, foie gras, pasztet z gęsich wątróbek lub pasztet z pieczonej gęsi i kaczki z rozmarynem.

Obraz Ben Kerckx z Pixabay

 Style i przykłady win:

– wina czerwone o lekkiej lub średniej budowie – Beaujolais, Cabernet Franc, Montepulciano, Valpolicella

 – wina białe o wyraźnie zarysowanych aromatach owocowych – Sauvignon Blanc, Verdicchio, Soave (Garganega)

– wina czerwone o pełnej budowie – Chateauneuf du Pape, Nero d’Avola, Zinfandel

Dlaczego:

Owocowe aromaty, które odnajdziecie w wyżej wymienionych winach mogą stworzyć ciekawy kontrast dla przypraw znajdujących się w wędlinach.

Z kolei wykorzystując zasadę podobieństwa, do mocniejszych w smaku mięs i wędlin można spokojnie wybrać cięższe wina czerwone. Jeśli postawicie właśnie na nie, koniecznie należy pamiętać o umieszczeniu na takiej desce słonego, twardego sera lub takiego o wyrazistym smaku.

CZYTAJ TAKŻE: [WINO I KUCHNIA] JAK WYBRAĆ WINO DO PIZZY

Deska wędlin „Dla odważnych“

Intensywne, wyraziste, często pikantne wędliny są doskonałym dodatkiem do win o pełnej budowie i wysokim poziomie tanin. Niemniej jednak cięższe, aromatyczne beczkowane wina białe z gorącego klimatu również sprostają temu wyzwaniu.

Przykładowe wędliny:

salami z czarnymi truflami, pasztet z dziczyzną, pasztet z gęsich wątróbek na Porto, bresaola, boczek surowy wędzony, Jamón Ibérico de bellota, szynka serrano, pieczona podana na zimno szynka z dzika, pieczeń z jelenia, przekąski ze słoniną z mangalicy.

Style i przykłady win:

– wina białe średniej lub pełnej budowy – Roussanne, beczkowane Chardonnay z gorącego klimatu o intensywnych maślanych aromatach

– wina czerwone pełnej budowy – Malbec, Nebbiolo, Syrah, Zinfandel

 Dlaczego:

ponieważ tłuszcz jest nośnikiem smaku, wina białe o pełnej budowie doskonale pasują do wędlin z przerostami tłuszczu lub do tłustszych pasztetów. Z kolei wina czerwone o pełnej budowie za sprawą reguły podobieństwa znakomicie spasują się z intensywnymi smakami trufli lub wołowiny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *