Dziś mam dla Was wino powstające w niewielkiej burgundzkiej winnicy należącej do rodziny Chalmeau. Sama winnica położona jest na glebach gliniasto-wapiennych w okolicach malowniczej miejscowości Chitry. Takie terroir sprawia, że wino jest niezwykle świeże i mineralne w odbiorze. To Chablis produkowane jest wyłącznie w stalowych tankach.

Analiza wzrokowa

Wino o przepięknej cytrynowej barwie o średniej intensywności nasycenia.

Analiza węchowa

W nosie uwodzi niezwykłą świeżością i rześkością, a wśród aromatów odnajdziemy nuty dojrzałych cytryn, świeżo wyciśniętego z nich soku, białych grejfrutów, niedojrzałych owoców pestkowych, takich jak morele czy brzoskwinie. Po chwili kontaktu z powietrzem rozwijają się także delikatne aromaty ziół, jak tymianku oraz roztartego w palcach rozmarynu.

Czytaj także: Wino z Biedronki – Vinho Regional, Tejo, Reserva 2020

Analiza smakowa

Usta doskonale podążają za nosem, a dzięki stosunkowo wysokiej kwasowości wino ma świeży i orzeźwiający charakter. I tak to na podniebieniu pojawiają się aromaty soczystych cytryn oraz wspomnianych przy analizie węchowej niezbyt dojrzałych owoców pestkowych. Po chwili i tutaj staną się wyraźne nuty świeżych ziół rozgrzanych słońcem. Całości dopełnia długi finish podkręcony goryczką albedo.

Czytaj także: Moja oferta

Do czego

Wino to znakomicie pasuje do twardych, ostrzejszych serów, dań z duszonymi owocami morza, wędzonych krewetek, czy też dodatków takich jak delikatne oliwki i kapary. Znakomite, by cieszyć się nim w ciepły letni dzień.

Gdzie kupić?

Wino to jest dostępne w sklepie internetowym marki TOVINO:

Kupuję to Chablis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *