20180803 112537 1 840x560 - Lodowe miseczki

Lodowe miseczki

Dziś mam dla Was bardzo króciutki, ale za to bardzo fajny przepis na efektowne lodowe miseczki. Ślicznie prezentują się w nich lody, granita, czy też mocno schłodzone inne owoce. Można też zaserwować w takiej miseczce kawior, sashimi czy carpaccio. Dodatkowej magii tej wyjątkowej „zastawie” i przy okazji trwałości możemy dodać za pomocą ciekłego azotu 😉 A co potrzebujemy?

20180802 192355 595x335 - Lodowe miseczki

Musimy mieć dwie miski, jedną większą drugą mniejszą. Najlepiej, żeby średnica wewnętrzna większej miski była większa o ok. 0,5 cm od zewnętrznej średnicy mniejszej miski.

Potrzebujemy również owoce takie jak czerwony grejpfrut, cytryna, granat, jeżyny, maliny oraz np. liście mięty czy jadalne kwiaty o żywych kolorach (nagietek, aksamitka).

Owoce kroimy w plastry o grubości ok. 3 mm. Jeden z plastrów, np. grejpfruta kładziemy na spodzie dużej miski. Następnie umieszczamy w niej mniejszą miseczkę i delikatnie ją obciążamy za pomocą kamyka, owoców czy czegokolwiek innego, co zapobiegnie działaniu wyporności i przytrzyma mniejszą miseczkę na miejscu. W szczelinie powstałej między miskami umieszczamy pokrojone owoce, zioła czy kwiaty i wypełniamy ją przegotowaną lub mineralną wodą. Jeśli mała miseczka zacznie wypływać, należy ją dociążyć. Liście ziół i płatki kwiatów dobrze jest „przytrzasnąć” plastrem jakiegoś owocu, aby nie wypływały.

20180803 143437 595x335 - Lodowe miseczki

Całość wstawiamy do zamrażalnika na kilka godzin. Możemy od czasu do czasu sprawdzić, czy jakieś kwiaty lub zioła nie postanowiły jednak przemieścić się na wierzch i pomóc im wrócić na miejsce przed ostatecznym zamarznięciem.

Gdy nasze miseczki już porządnie zamarzną całość konstrukcji umieszczamy w dużym garnku z ciepłą wodą. Ciepłą wodę wlewamy również do małej miski uważając, aby nie rozpuścić sobie lodowego pucharka. Po kilku sekundach wyjmujemy małą miseczkę, a następnie z dużej miski gładko powinno wysunąć się nasze dzieło.

Lodowe miseczki przechowujemy oczywiście w zamrażalniku i podajemy bezpośrednio przed zaserwowaniem na nich potraw.

Pół żartem, pół serio – po rozpuszczeniu mamy lemoniadę 😉

IMG 20180802 193752 849 595x595 - Lodowe miseczki

Bon appetit!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.