Jakiś czas temu pisałam o nakryciu podstawowym, świetnie sprawdzającym się na niezobowiązujących imprezach lub na garden party. Dziś, ze względu na zbliżające się święta, mam dla Was opis nakrycia pełnego. Nie ma to jak serwowanie świątecznych, pysznych i wyjątkowych dań na przepięknie nakrytym stole.

Obrus i talerze

Zawsze najładniej i najbardziej schludnie prezentuje się gładziutki, śnieżnobiały obrus. Powinien być dobrze wyprasowany, ponieważ pomięty zepsuje estetykę nawet najpiękniej nakrytego stołu. Na „luźniejszych” imprezach ładnie też mogą prezentować się obrusy we wzór odpowiadający porze roku. Na białych obrusach pięknie będą się prezentować talerze zdobione, zaś na obrusach z nadrukiem świetnie będzie wyglądać biała porcelana. Warto zainwestować w obrus dobrej jakości, bez pretensjonalnych nadruków. Elementy zastawy powinny pochodzić z tego samego kompletu. Nie podawajmy naszym gościom jedzenia na zdekompletowanych lub co gorsza poobijanych talerzach. Sztućce również powinny pochodzić z jednego kompletu.

Kompozycja

Dobrze jest zadbać o ładną kompozycję stołu, czyli aby obrus, serwetki, sztućce, ozdoby świąteczne, świeczniki i kwiaty tworzyły zgraną całość. Generalnie, im prościej, tym lepiej. Aby wszystkim było wygodnie, na jedno nakrycie powinniśmy przeznaczyć ok. 60-70 cm, a odległość pomiędzy środkami sąsiadujących nakryć powinna wynosić ok. 80 cm.

Kwiaty, ozdoby, świece

Te trzy elementy nie powinny zdominować nakrycia stołu ani przeszkadzać w komunikacji, czyli nie powinny być ani zbyt duże oraz nie powinny dominować zapachem. W przypadku kwiatów unikajmy lilii, magnolii czy storczyków.

Stół świąteczny możemy udekorować eleganckimi, tematycznymi ozdobami.

Bardzo ładnie na stole prezentują się kompozycje z niskich kwiatów lub, jeśli mamy na tyle duży stół, aby nie przeszkadzały, możemy sięgnąć po „pływające świece”.(a jeśli dorzucimy do nich kilka kwiatów, to już w ogóle „elegancja-Francja). Jeśli zamarzyły nam się świece na wysokich świecznikach, ustawiamy je na brzegach stołu. Inaczej będą przeszkadzały w rozmowie z osobami naprzeciwko i stanowiły realne zagrożenie katastrofą, jaką jest przewrócenie się takiego świecznika. Zapalanie świec jest bardzo uroczystym momentem rozpoczynania wspólnej uczty i leży w gestii gospodarza. Należy dopilnować, aby blask świec towarzyszył przez cały czas, aż do końca posiłku. Nie za dobrze na tym naszym eleganckim stole będą prezentowały się wypalone, mizerne resztki świeczek.

Nakrycie pełne

  1. Przede wszystkim dobrze jest zainwestować w ładne i eleganckie podtalerze (tzw. bazy), na których stawia się talerze z kolejnymi daniami. Podalerze należy dobrać tak, aby korespondowały z zastawą serwisową.
  2. Zaczynając od lewej strony, patrząc od środka układamy: widelec do dania głównego, widelec do ryb oraz widelec do przystawki/ek.
  3. Po prawej stronie, również patrząc od środka układamy: nóż do dania głównego, nóż do ryb, łyżka do zupy i nóż do przystawki/ek.
  4. Jeśli w planie znajduje się przystawka, którą spożywa się tylko widelcem, nóż do przystawki pomijamy.
  5. Nad górną częścią podtalerza układamy odpowiednie sztućce do deserów w kolejności: widelczyk (trzonkiem skierowanym w lewo), nożyk (trzonkiem skierowanym w prawo) oraz łyżeczkę (trzonkiem skierowaną w prawo).
  6. W lewym górnym rogu podtalerza kładziemy talerzyk na pieczywo. Po jego prawej stronie kładziemy nożyk skierowany ostrą krawędzią w lewo. Dodatkowo, po lewej stronie talerzyka może znajdować na sałatę. Obydwa te talerzyki można również umieścić po lewej stronie od widelców.

Szkło:

  1. W prawym górnym rogu ustawiamy kieliszki w kolejności od strony lewej do prawej: szampan (toast), czerwone wino (danie główne), białe wino (np. ryby), wino lub wódka (do przystawek), szklanka do wody. Jest to ustawienie ogólne, które modyfikujemy zgodnie z planowanym pairingiem win i jedzenia.
  2. Kieliszki do alkoholi, które mają być podawane po obiedzie (do deseru lub po nim) podawane są w komplecie ze stosownymi daniami.
  3. Szkło, szczególnie to myte w zmywarce należy dodatkowo wypłukać i wypolerować. Sole i inne środki chemiczne mogą niestety osadzić się na kieliszkach zmieniając całkowicie aromat i smak serwowanego trunku, który przecież z pieczołowitością dobieraliśmy do dań. O ogólnych zasadach doboru trunku do potrawy możecie poczytać TUTAJ, a o dokładnych temperaturach serwowania win TUTAJ.

Prawda, że proste?
Bon appetit!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *