06.07.2020 miałam przyjemność brać udział jako sędzia w Międzynarodowym Konkursie Win „Carpatia Vini“, odbywającym się w przepięknie położonym Dworze Kombornia .

Dwór Kombornia. Fot. Kate’s Wine&Cuisine

Organizatorami konkursu byli: Fundacja Slow Beskid, Salon Win Karpackich, Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia oraz Stowarzyszenie Kobiety i Wino, a cała impreza dedykowana jest producentom oraz dystrybutorom wina. Komisji przewodniczył prof. Grzegorz Gajos, a w jej skład wchodzili winiarze, sommelierzy, sędziowie konkursów winiarskich oraz osoby związane ze światem wina:

– Bożena Czynciel
– Małgorzata Hałkowska
– Mikołaj Skotniczny
– Katarzyna Solańska
– Adam Mihalko
– Richard Hercik
– Peter Mihalko
– Jakub Skotniczny
– Tomasz Stójewski

Zacne jury. Fot. Kate’s Wine&Cuisine

W tym roku, choć jest on wyjątkowo mało przyjazny dla bardzo szeroko pojętej branży zarówno gastronomicznej jak i winiarskiej (a ta druga została dotknięta podwójnie – nie tylko przez koronawirusa, ale też mało sprzyjającą aurę – najpierw przymrozki i susza, potem gradobicia i powodzie) do oceny sędziów trafiło aż 126 etykiet z 11 różnych krajów: Polski, Węgier, Rumunii, Słowacji, Hiszpanii, Portugalii, Niemiec, Włoch, Nowej Zelandii, Australii oraz Stanów Zjednoczonych. Winom Polskim przyznaliśmy aż 33 medale w tym 3 złote, a nasz rodzimy świat wina reprezentowany był przez winnice: Dwie Granice, Gala, Chodorowa, Podkarpacka Manufaktura Win, Spotkaniówka, Arbor, Fritz, Żuraw, Avra, Alabaster, Nobilis, Nad Źródłem, Zagardle, Dolina Samy Winnica Jankowice, Granice oraz Wiarus.

Konkurs. Fot. Kate’s Wine&Cuisine

Oceniamy. Fot. Kate’s Wine&Cuisine

Po naszym oficjalnym konkursie odbył się „warsztat sędziowania“, na którym można było doświadczyć pracy sędziego winiarskiego. Uczestnicy oceniali próbki, które dzień wcześniej trafiły do oceny profesjonalnych sędziów. Hmmm…. pewnie jesteście ciekawi, jak wygląda taki konkurs i sędziowanie. Otóż, każdy sędzia ma do dyspozycji arkusz oceny. Każdej etykiecie przypisany jest osobny arkusz. Na samej górze wpisujemy swoje inicjały (trzeba sprawdzić w komisjach, czy się nie dublują), numer próbki (bardzo ważne, by się tutaj nie pomylić) oraz kategorię wina. Na konkursie Carpatia Vini kategorie wyglądały tak:

A1 – wina białe wytrawne
A2 – wina białe półwytrawne
A3 – wina białe półsłodkie
B – wina musujące
C1 – wina różowe wytrawne
C2 – wina różowe półwytrawne
C3 – wina różowe półsłodkie
D – wina czerwone
E – wina słodkie i likierowe

Karta ocen. Fot. Kate’s Wine&Cuisine

I tak jak opowiadałam Wam w filmie Sztuka degustacji wina przeprowadzamy analizy: wzrokową, węchową, smakową oraz poddajemy ocenie ogólne wrażenie posługując się skalą Parkera. W analizie wzrokowej oceniamy czystość oraz barwę wina. Mówiąc o czystości wina, mamy na myśli ocenę jego klarowności, choć tak jak wspominałam na nagraniu bywa ona niemiarodajna ze względu na obecność na rynku coraz większej ilości win naturalnie mętnych, jednak nam na konkursie takowe się nie trafiło.

Podczas analizy węchowej oceniamy:

– czystość – czyli czy wino ładnie pachnie, a jak wiecie z Winnej Szkoły nieładny zapach wina może świadczyć o jego wadzie (i najczęściej świadczy)

– intensywność – czyli jak silne są aromaty;

– oraz jakość – jakby sumę dwóch poprzednich cech, jednak z dodatkowymi aspektami, jak np. wybijający się alkohol, obniżający jakość.

Podczas analizy smakowej oceniamy:

– czystość – czyli np. czy jest owocowość oraz czy nie pojawiają się smaki świadczące o wadzie

– intensywność

– długość, czyli finisz – jak długo smak wina utrzymuje się w ustach
– jakość

Na koniec oceniamy ogólne wrażenie, czyli harmonię – znów zachęcam do oglądania moich filmików związanych z degustacją wina.

Jak przygotować się do degustacji wina

Sztuka degustacji: wino białe

Następnie podliczamy wszystkie punkty i na podstawie ich ilości przyznajemy (albo i nie) medal.

Sztuka degustacji: wino czerwone 

Jesteście ciekawi rankingu? Bardzo proszę, oto i on:

Fot. Fundacja SlowBeskid

Niebawem na moim kanale Youtube pojawi się obszerny materiał o Dworze Kombornia oraz ciekawy wywiad z jego gospodarzem. Zapraszam do oglądania K8K.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *