Galicja Vitis: Pasja i Profesjonalizm w Służbie Wina
Zanim przejdziemy do echa tegorocznego konkursu, warto przybliżyć sylwetkę organizatora. Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis”, powołana do życia w 2014 roku, postawiła sobie za cel kultywowanie bogatych, wielonarodowych tradycji winiarskich historycznej Galicji. Jej działalność skupia się na odrodzeniu i rozwijaniu polskiego oraz europejskiego dziedzictwa winiarskiego. Fundacja prowadzi szeroko zakrojoną działalność edukacyjną, m.in. poprzez Podkarpacką Akademię Wina w Jaśle, w której mam przyjemność być wykładowcą, wspiera podnoszenie jakości rodzimych win i promuje kulturę ich spożycia. Jednym z jej flagowych przedsięwzięć jest właśnie Międzynarodowy Konkurs Win Galicja Vitis. Oficjalna strona fundacji (galicjavitis.pl) oraz jej profile w mediach społecznościowych, w tym na Facebooku, są głównymi kanałami komunikacji, również na temat wyników konkursu.

Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Fundacji Galicja Vitis
Międzynarodowy Konkurs Win Galicja Vitis 2025: Święto Wina i Triumf Jakości – Championi zostali wyłonieni!
XIII edycja Międzynarodowego Konkursu Win Galicja Vitis, która odbyła się 15 i 16 maja 2025 roku w Krakowie, dobiegła końca, a świat winiarski z zainteresowaniem zapoznał się z ogłoszonymi wynikami. To prestiżowe wydarzenie po raz kolejny stało się areną oceny najlepszych trunków, przyciągając uwagę producentów i entuzjastów wina z Europy Środkowej i nie tylko.
Międzynarodowe jury, złożone z doświadczonych sędziów: enologów, winiarzy, importerów oraz sommelierów miało zaszczyt oceniać liczne próbki win, które napłynęły na konkurs. Jak co roku, wina były degustowane „w ciemno” i oceniane według rygorystycznych kryteriów Międzynarodowej Organizacji Winorośli i Wina (OIV), co gwarantuje najwyższy poziom obiektywizmu i profesjonalizmu.
OIV
Warto tu na chwilę zatrzymać się przy wspomnianej OIV. Międzynarodowa Organizacja Winorośli i Wina (fr. Organisation Internationale de la Vigne et du Vin) to kluczowa międzyrządowa instytucja o charakterze naukowo-technicznym, która odgrywa fundamentalną rolę w globalnym sektorze winiarskim. Z siedzibą w Dijon, OIV zrzesza kilkadziesiąt państw członkowskich. Do jej głównych zadań należy opracowywanie i rekomendowanie międzynarodowych standardów dotyczących uprawy winorośli, praktyk enologicznych, definicji produktów winiarskich oraz ich etykietowania. Rekomendacje i standardy OIV są powszechnie uznawane i często stanowią podstawę dla krajowych oraz unijnych regulacji, ciesząc się dużym autorytetem w branży.

Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Fundacji Galicja Vitis
Tegoroczna edycja Galicja Vitis z pewnością przyniosła wiele emocji i potwierdziła wysoki poziom zgłoszonych win. Choć szczegółowa lista wszystkich nagrodzonych trunków jest zwykle publikowana przez organizatorów na ich oficjalnej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych, już teraz można przypuszczać, że medale – srebrne (przyznawane za minimum 84 punkty), złote (minimum 88 punktów) oraz te najbardziej pożądane, Wielkie Złote Medale (dla win z oceną co najmniej 92 punktów) – trafiły do rąk winiarzy, których praca i pasja zaowocowały winami najwyższej próby.
Polska vs reszta świata
Szczególną uwagę zawsze przyciągają sukcesy polskich producentów. W poprzednich latach polskie wina zdobywały na Galicja Vitis liczne wyróżnienia, co jest najlepszym dowodem na dynamiczny rozwój rodzimego winiarstwa i jego rosnącą pozycję na arenie międzynarodowej. Z pewnością i tym razem nie zabrakło polskich akcentów wśród laureatów, co napawa dumą i optymizmem na przyszłość. Warto śledzić komunikaty Fundacji Galicja Vitis oraz specjalistyczne portale winiarskie, które często publikują szczegółowe zestawienia nagrodzonych win, sylwetki championów poszczególnych kategorii oraz analizy tegorocznych trendów.
Gratulujemy wszystkim winiarzom, których trunki zostały docenione podczas XIII Międzynarodowego Konkursu Win Galicja Vitis 2025! Każdy medal to potwierdzenie kunsztu, ciężkiej pracy i nieustannego dążenia do doskonałości w tej pięknej, choć wymagającej dziedzinie.